۸ نکته ضروری در مورد مثانه که دانستن آنها لازم است

دکتر سامان علیزاده، متخصص کلیه و مجاری ادراری در مشهد – مطالبی از مثانه و ادرار که دانستنش برای هر فرد بالغی ضروری می باشد

۸ نکته ضروری در مورد مثانه که دانستن آنها لازم است

 یکی از اعضای مهم بدن هر فرد مثانه هست. متاسفانه کمتر به سلامت مثانه توجه میشه که همین عامل باعث بیماریها و عفونت میشه. شاید کمتر به به این قضیه توجه بشه اما پزشکان معتقدند توجه به سلامت تغذیه در سلامت مثانه نقش مستقیمی داره. همچنین بهداشت فردی هم نقش مهمی در سلامتی ان دارد.

۱- ادرار شما نمایانگر همان چیزی است که می خورید

 ۸ نکته ضروری از مثانه که دانستن انها واجب و مستحب است.

ادرار انسان معمولاً نشان دهنده چیزی است که فرد در حدود ۱۲ ساعت گذشته خورده است. البته مشخص است که بقایای همبرگر و یا پیتزایی که خورده اید منظورمان نیست بلکه منظورمان بو و رنگ ادرار است که بر اساس چیزی که در ساعت های گذشته خورده اید متفاوت خواهد بود. برای مثال مارچوبه باعث می شود که ادرار شما بوی تند و ناخوشایندی داشته باشد و می تواند رنگ آن را متمایل به سبز کند. هویج نیز به همین ترتیب می تواند رنگ ادرار شما را به سمت نارنجی متمایل کرده و ریواس رنگ ادرار شما را قهوه ای تیره خواهد کرد. از این رو قبل از این که از رنگ ادرار خود دچار حیرت شوید به این فکر کنید که در ۱۲ ساعت گذشته چه چیزی خورده اید.

 برای اطلاعات بیشتر از مهمترین بیماریهای مثانه اینجا را کلیک کنید.

۲- ادرار استریل نیست

 ۸ نکته ضروری از مثانه که دانستن انها واجب و مستحب است.

بسیاری در طول تاریخ بر این باور بوده اند که ادرار استریل و تمیز است. اما مطالعات اخیر مشخص کرده این که این موضوع واقعیت ندارد و ادرار می تواند حاوی ترکیبات بیماری زا مانند عوامل عفونی باشد. معمولاً در مثانه باکتری هایی زندگی می کنند که باعث می شوند ادرار شما تمیز و استریل نباشد. حتی در روزگاری افراد بر این باور بودند که ادرار آن قدر تمیز است که می توان آن را نوشید اما این موضوع کاملاً غیربهداشتی است.

 

در گذشته گفته می شد در صورتی که در بیابان گیر افتادید و دسترسی به هیچ منبعی برای تامین رطوبت بدن و رفع عطش نداشتید می توانید از ادرار خود استفاده کنید. اما باید بدانید که بخش زیادی از ادرار را ترکیبات نمکی تشکیل می دهند که بیش از پیش شما را تشنه کرده و باعث از بین رفتن آب بدن خواهد شد. همچنین باکتری هایی که در ادرار وجود دارند شرایط را برای شما در چنین اوضاعی بدتر خواهند کرد.

 

۳- مردان و زنان مثانه های کاملاً متفاوتی دارند

 ۸ نکته ضروری از مثانه که دانستن انها واجب و مستحب است.

هم مردان و هم زنان مجرای ادرار (میزنای) دارند که ادرار را از مثانه به بیرون از بدن منتقل می کند و تنها تفاوت در سایز آن است. مجرای ادرار یک مرد بین ۱۷ تا ۲۰ سانتیمتر است و قبل از خارج شدن از بدن از غده پروستات و آلت تناسلی عبور می کند. مجرای ادرار در زنان تنها حدود ۴ سانتیمتر طول دارد و در دیواره آلت تناسلی آن ها قرار گرفته است. از آنجایی که زنان مجرای ادرار بسیار کوتاهتری دارند، در برخی از موارد هنگام سرفه کردن، خندیدن، عطسه کردن و یا تکان های شدید دچار ریزش ادرار (نشت ادرار) ناخواسته می شوند.

  

۴- مثانه کوچک وجود خارجی ندارد

 ۸ نکته ضروری از مثانه که دانستن انها واجب و مستحب است.

وقتی که کسی می گوید به این دلیل که مثانه کوچکی دارد بیش از دیگران ادرار می کند این موضوع صحت ندارد. اندازه مثانه در افراد مختلف تفاوت چندانی ندارد و روش کار مثانه در میزان ادرار کردن شما موثر است و نه سایز آن. در واقع چیزی که در مورد مثانه ها متفاوت است میزان توانایی نگهداری ادرار و مدت زمانی است که می توانید تا ادرار کردن تحمل کنید. بسیاری از افراد بسیار زودتر از دیگران احساس پر شدن مثانه می کنند به همین دلیل است که برخی فکر می کنند مثانه کوچکتری دارند.

 

۵- هر فرد به طور متوسط روزی 6 تا 8 بار ادرار می کند

۸ نکته ضروری از مثانه که دانستن انها واجب و مستحب است.

به طور متوسط هر فرد در طول روز بین ۶ تا ۸ بار ادرار می کند. بدون شک تعداد دفعات ادرار کرده به چیزی که می خورید و می نوشید بستگی دارد پس اگر بسیار کمتر از این مقدار ادرار می کنید وحشت نکنید. به طور متوسط ادرار کردن نیز حدود ۷ ثانیه طول خواهد کشید. این موضوع نیز در افراد مختلف متفاوت است اما اگر ادرار کردن شما بسیار کوتاه و در حد دو ثانیه است باید بدانید که مثانه شما احتمالاً مشکلی مانند عفونت دارد.

 

۶- با افزایش سن جریان ادرار شما کندتر خواهد شد

۸ نکته ضروری از مثانه که دانستن انها واجب و مستحب است.

در مردان با بالار فتن سن، غده پروستات بزرگتر شده و به سمت مجرای ادرار حرکت می کند و بخشی از مسیر آن را می بندد. بدین ترتیب قدرت خروج ادرار از مجرا کمی کندتر شده و شدت گذشته را ندارد. اما کاهش قدرت خروج ادرار برای زنان مسن نمی تواند برای آن ها مشکل ساز شود، با این وجود به دلیل کاهش انعطاف پذیری لایه بین مثانه و مجرای ادرار این موضوع می تواند رخ دهد. اگر در هنگام ادرار کردن مشکل دارید بهتر است قسمت پایین تنه خود را گرم نگه دارید تا به آرام شدن ماهیچه ها کمک کرده باشید که باعث راحت تر شدن دفع ادرار خواهد شد.

جهت  اطلاعات بیشتر از شب ادراری در بزرگسالان و راه های درمان ان اینجا را کلیک کنید.

۷- ادرار عمدتاً از آب تشکیل شده اما بیش از ۳٫۰۰۰ ترکیب دیگر نیز در آن یافت می شود

 ۸ نکته ضروری از مثانه که دانستن انها واجب و مستحب است.

بیش از ۹۵ درصد حجم ادرار را آب و ۴ درصد نیز اوره تشکیل می دهد. اوره در اثر هضم پروتئین در بدن تولید می شود و در ادامه نیز سدیم، کراتین، پتاسیم و کلراید نیز به آن اضافه خواهد شد. همچنین ترکیبات متعدد دیگری در مقادیر بسیار کم در ادرار یافت می شود. در واقع سموم و مواد زائد زیادی در بدن وجود دارند که از طریق ادرار از بدن خارج خواهند شد.

 

۸- خجالتی بودن مثانه واقعی است

 ۸ نکته ضروری از مثانه که دانستن انها واجب و مستحب است.

بسیاری از افراد هنگامی که در کنار دیگران هستند و ادرار می کنند خجالت زده می شوند. در چنین مواردی مدت زمان بیشتری طول می کشد که مثانه ریکلس شده و اجازه خروج ادرار را بدهد. در برخی موارد نیز در چنین شرایطی ادرار کردن در حضور دیگران بسیار سخت و حتی غیرممکن خواهد شد. این موضوع می تواند نشان دهنده اختلالات روانی مانند استرس و اضطراب باشد.

جهت اطلاع از زمینه های مختلف فعالیت متخصصین کلیه اینجا را کلیک کنید. متخصص اورولوژی-دکتر علیزاده.