پروستات چیست؟ و ارتباط آن با فعالیت جنسی چگونه است؟

پروستات غده‌ای است که در گردن مثانه مردان قرار دارد. پروستات در بیشتر مردان هنگام میانسالی بزرگ می‌شود.

پروستات چیست؟ و ارتباط آن با فعالیت جنسی چگونه است؟

در این باره با دکتر سامان علیزاده، متخصص کلیه و مجاری ادراری در مشهد صحبت کرده‌ایم. این غده قسمتی از دستگاه تناسلی است و اندازه آن معادل با یک گردو میباشد؛

تصویر پروستات و ارتباط آن با فعالیت جنسی

 

بزرگ شدن غده خطری ندارد و جزو فیزیولوژیک بدن به حساب می‌آید، اما گاهی بزرگ شدن آن، فرد را با مشکلاتی مواجه می‌کند که بناچار او را روانه مطب یا کلینیک پزشکان می‌کند:

 

لطفا کمی درباره عملکرد غده پروستات برای ما توضیح دهید.

 

پروستات چیست؟ و ارتباط آن با فعالیت جنسی چگونه است؟

 

بسیاری از آقایان می‌گویند من پروستات دارم. این جمله اشتباه است. زیرا همه مردان از بدو تولد دارای این غده هستند. عملکرد این غده به نقش هورمونی‌اش مربوط است.

تورم پروستات در مردان جوانی که از نظر جنسی فعال هستند زیاد مشاهده می‌شود. علت آن هم وجود باکتری‌هایی است که هنگام مقاربت از راه مجاری ادرار وارد غده پروستات می‌شود

 

این غده حاوی ترشحات مایعی است که اسپرم‌ها در آن شناورند و به مرحله بلوغ می‌رسند. بلوغ اسپرم برای لقاح ضروری است.

 

آقای دکتر سامان علیزاده بیماریهای پروستات چندین نوع است؟ چرا بیشتر مردان به پروستات مبتلا میشوند؟ و راهکار های در مانی آن چیست؟

 پروستات چیست؟ و ارتباط آن با فعالیت جنسی چگونه است؟

بیماری‌های پروستات را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

مورد اول بیماری التهابی یا تورم پروستات است. این بیماری را بیشتر در مردان جوانی که از نظر جنسی فعال هستند زیاد مشاهده می‌کنیم. علت آن هم وجود باکتری‌هایی است که هنگام مقاربت از راه مجاری ادرار وارد غده پروستات می‌شود و آن را ملتهب می‌کند و به تورم آن می‌انجامد. بیماران با شکایت درد کمر و درد در ناحیه تناسلی و زیر بیضه‌ها به پزشک مراجعه می‌کنند. همراه با این علائم عدم دفع ادرار نسبی را داریم. یعنی بیمار حس می‌کند نمی‌تواند بخوبی ادرارش را تخلیه کند و بعد از دستشویی همچنان احساس می‌کند مثانه‌اش پر است. ورم التهابی پروستات بیشتر در کسانی است که تقید اخلاقی کمتری داشته و ارتباطات جنسی متعددی با افراد متخلف دارند.

اما ورم پروستات همیشه به دلیل ورود باکتری به این غده نیست. مثلا کسی که سیستم ایمنی‌اش ضعیف شده نیز ممکن است دچار این التهاب و تورم شود. پروستات غده‌ای است که اگر متورم شود شاید بسختی بتوان ورم ایجادشده را درمان کرد بخصوص وقتی که بیماری سیر مزمن هم پیدا کند.

دومین بیماری، بزرگی پروستات است؛ ولی این افزایش حجم به صورت خوش خیم است. آنچه باعث افزایش حجم پروستات می‌شود، هورمون تستسترون مردانه است. بزرگی پروستات دارای علامت است و بیماران دو نشانه واضح دارند؛ انسداد مجرای ادرار و تحریک پذیر شدن غده. فرد به شکل قطره قطره و با زور زدن ادرار می‌کند.‌گاه نیز مجرا بسته می‌شود و احتباس ادراری پیش می‌آید. علائم تحریکی نیز به این صورت است که فرد مدام دستشویی می‌رود و سوزش ادراری مزمن و تکرر ادراری وجود دارد.‌گاه بیماران به دلیل نرفتن به دستشویی چنان درد می‌کشند که حتما باید برای تخلیه مثانه از سوند ادراری استفاده شود.

 پروستات چیست؟ و ارتباط آن با فعالیت جنسی چگونه است؟

به نظر شما مردان چگونه می‌توانند از این بزرگی خوش خیم ولی عذاب آور جلوگیری کنند؟

 

هیچ راهی برای پیشگیری وجود ندارد. بزرگی پروستات مانند سفید شدن موهاست. همانطور که نمی‌توان از سفید شدن مو‌ها جلوگیری کرد، بزرگی پروستات نیز قابل پیشگیری نیست و مردان بعد از پنجاه سالگی به درجاتی از آن مبتلا می‌شوند. پس سن یکی از مهم‌ترین عوامل است.

 

مردان چگونه متوجه این مشکل می‌شوند و چه کاری باید انجام دهند؟

 

بزرگی‌های مشکل دار علامت دار است و اولین علامت اختلال در دفع ادرار به شکل ادرار قطره‌ای است. بیمار ممکن است به شکل دو شاخه ادرار کند. شب‌ها چند بار از خواب بیدار شده و به دستشویی برود. در این موقع بیمار نمی‌تواند خوددرمانی کند و حتما باید به پزشک مراجعه نماید. در علامت‌های خفیف، داروهایی برای شل کردن عضلات تجویز می‌شود. پروستات بعد از بزرگ شدن دیگر کوچک نمی‌شود. بنابر این بیماران دیگر نمی‌توانند سلامت اولیه خود را به دست آورند. تا به حال نیز هیچ دارویی برای این دسته از بیماران کشف نشده است.

  

دکتر سامان علیزاده، متخصص کلیه و مجاری ادراری در مشهد - در صورت استفاده از دارو ایا امکان دارد که درمان صورت نگیرد؟ در عمل جراحی چه میزان از پروستات برداشته مشود و آیا این سرطان قابل کنترول است؟

آیا ممکن است بیماران با دارو بهبود نیابند؟

 پروستات چیست؟ و ارتباط آن با فعالیت جنسی چگونه است؟

بله همه بیماران به درمان‌های دارویی پاسخ نمی‌دهند و باید جراحی شوند. اگر همزمان داخل مثانه سنگ وجود داشته باشد یا وزن غده پروستات بیش از ۶۰ گرم باشد، عمل جراحی باز انجام می‌شود. برای بهبود بیمار، قسمتی از پروستات که بزرگ شده است برداشته می‌شود. اما وزن کمتر از ۶۰ گرم را دیگر جراحی باز نمی‌کنند. بهترین روش در این مواقع آندوسکوپی است. این روش سرپایی و بسیار راحت است.

 

آیا ممکن است همه پروستات در عمل جراحی برداشته شود؟

 

یکی از شایع‌ترین سرطان‌های مردان بالای ۵۰ سال، سرطان پروستات است. سرطان پروستات در اثر سن بالای (۶۰ سال)، ارث (افرادی که پدر، برادر و عمویشان مبتلا به سرطان پروستات هستند احتمال ابتلاشان چهار تا پنج برابر بیش از افراد عادی است)، رژیم غذایی بد (رژیم روغنی و پرچرب) و استعمال دخانیات به وجود می‌آید. در مواردی که سلول‌های سرطانی دیده شوند پروستات باید به طور کامل برداشته شود.

 

سرطان پروستات هم مانند بزرگی پروستات علامت دار است؟

 

برخلاف التهاب پروستات یا بزرگی پروستات، سرطان کاملا بی‌سر و صدا و بی‌علامت است.

وقتی سلول‌های سرطانی در پروستات شروع به تکثیر و فعالیت می‌کنند، سطح پی اس آی خون بتدریج افزایش می‌یابد. پی اس‌ای طبیعی مرد باید کمتر از ۴ باشد

 

فقط با معاینه انگشتی از سوی پزشک و آزمایش تخصصی به نام پی‌.اس‌.ای می‌توان به وجود بیماری پی برد. بنابر این افراد در معرض خطر یعنی مردان بالای ۵۰ سال بخصوص کسانی که در خانواده‌شان سرطان پروستات دیده شده لازم است هر شش ماه تا یک سال یک بار این آزمایش را انجام دهند.

  پروستات چیست؟ و ارتباط آن با فعالیت جنسی چگونه است؟

آزمایش پی اس آی چیست؟

 

این آزمایش بسیار کمک کننده است. وقتی سلول‌های سرطانی در پروستات شروع به تکثیر و فعالیت می‌کنند، سطح پی اس آی خون بتدریج افزایش می‌یابد. افزایش پی اس‌ای پیش رونده در خون نشانه سرطان پروستات است. پی اس‌ای طبیعی مرد باید کمتر از ۴ باشد. اما در فردی اگر مشاهده کنیم از یک به ۲ رسیده و بتدریج در حال بیشتر شدن است، علامت خوبی نیست و حتما باید به آن مشکوک شد و بررسی شود. مردان با پی اس آی بالای ۴ حتما باید معاینه شوند و در صورت لزوم نمونه برداری یا بیوپسی نیز کمک کننده است.

 

آیا می‌توان سرطان پروستات را کنترل کرد؟

 

خوشبختانه در صورتی که بیمار در مراحل ابتدایی پیدایش باشد، براحتی با عمل جراحی کنترل می‌شود. در مراحل پیشرفته هم سرطان پروستات به درمان‌های دارویی پاسخ خوبی می‌دهد. البته قدرت تهاجم سرطان مهم است و‌گاه دیده می‌شود سلول‌ها بسرعت به نقاط دیگری از بدن دست اندازی می‌کنند.

 جهت اطلاع از زمینه های مختلف فعالیت متخصصین کلیه اینجا را کلیک کنید.