10 مورد از علل ناتوانی جنسی و مهمترین روشهای پرتوانی جنسی چیست؟

از تغذیه تا مدیریت فردی؛ مهمترین روشها برای پرتوانی جنسی شما

10 مورد از علل ناتوانی جنسی و مهمترین روشهای پرتوانی جنسی چیست؟

ابتدا باید بدانیم که چه عواملی باعث کم توانی جنسی ما میشود و پس از شناخت فیزیولوژی بدن خود به رفع آنها بپردازیم. پس از آن میتوانیم با مدیریت شرایت فردی و محیطی از قبیل استراحت تا تغذیه و ورزش به تقویت هرچه بیشتر توانایی جنسی خود کمک کنیم.

 

دلیل ناتوانی جنسی

 10 مورد از علل ناتوانی جنسی و مهمترین روشهای پرتوانی جنسی چیست؟

امروزه اختلال عملکرد جنسی در مردان شیوع بالایی دارد و این اختلال شامل بی میلی جنسی، عدم وجود لذت جنسی و انزال زودرس است که بسیاری از پزشکان به تغذیه سالم، بیش از دارودرمانی برای برطرف کردن این مشکل تاکید دارند.

 

دکتر سامان علیزاده، متخصص کلیه و مجاری ادراری در مشهد می گوید: از دیدگاه پزشکی شرط آنکه ارتباط جنسی صحیح بین زن و مرد شکل گیرد این است که اعضای اصلی بدن یعنی قلب، مغز، کبد و اعضای تناسلی سالم باشند. برای تشخیص ناتوانی جنسی ابتدا به وضعیت اندام های یاد شده و بعد از آن به وضعیت اندام های موثر در ایجاد ناتوانی جنسی یعنی معده و کلیه توجه می شود.

 

دکتر علیزاده ضمن اشاره به اینکه اگر علت ناتوانی جنسی ضعف و لاغری باشد با تقویت بدن با غذاهای مقوی و توصیه به داشتن خواب مناسب و زیاد فرد را یاری کرد،می گوید: دلایل جسمی ناتوانی جنسی ۱۰ مورد است که غذاهایی برای برطرف کردن این عوارض توصیه می شود.

 

ضعف مغز: کدورت حواس، فکر مشوش، دشواری و کندی حرکات، کم بودن میل جنسی، عدم لذت از نزدیکی و نداشتن تخیلات جنسی از علایم ضعف مغز است. غذاهای توصیه شده برای تقویت این عضو گوشت کبک، بلدرچین، جوجه مرغ، نخود آب، زعفران، دارچین و کباب با نان گندم یا چلوست.

 10 مورد از علل ناتوانی جنسی و مهمترین روشهای پرتوانی جنسی چیست؟

ضعف قلب: نبض ضعیف، حالتی شبیه رعشه یا غش و تنگی نفس پس از نزدیکی، ضعف حرارت در کل بدن، کم شدن میل جنسی، کم بودن نعوظ و ترس و اضطراب با کوچکترین عامل ازعلایم ضعف قلب است. غذاهای توصیه شده لیمو، سیب، گلاب، شربت و گوشت کبابی طیور به همراه ادویه جات است.

 

ضعف کبد: کم شدن اشتها، کم خونی، ضعف هضم، ورم پلک و صورت، زردی یا سفیدی غیر طبیعی چهره، احساس درد و سنگینی در ناحیه کبد یکی دو ساعت پس از خوردن غذا و عدم انزال از علایم ضعف کبد است. غذاهای تقویت کننده مصرف ماش و نخود آب و گوشت مرغ است.

 

ضعف معده: احساس تهوع، بی اشتهایی، بی قراری، سکسکه های متناوب، اشتها به خوردن گِل و غذاهای شور و تند و سنگینی معده با خوردن هر نوع خوراکی و آشامیدنی ازعلایم ضعف معده است. غذاهای توصیه شده خوراک گوشت مرغ یا کبک که با دارچین، هل، زیره، پودرمیخک و زعفران طعم دار شده باشد و نوشیدن آبلیمو، آب انار و استفاده از سماق همراه با غذاهاست.

 

ضعف کلیه: کم شدن یا تکرر ادرار، سردرد، ناتوانی در نزدیکی و انزال زودرس ازعلایم ضعف این عضو است. غذاهای توصیه شده شیر گوسفند و شتر، شیر برنج، خرما، حلوای هویج، مویز، شربت سیب و به، گلابی، لیمو، عدسی، آبغوره، آب انار و سماق است.

 

کم بودن و غلظت منی: این عارضه در نتیجه انزال دیررس و مصرف مواد مخدر ایجاد می شود. غذاهای توصیه شده حلوای کنجد، ارده، مربای زنجبیل، مربای شقاقل، مربای زردک، زرده تخم مرغ عسلی با دارچین، نخود آب و گوشت کبابی با ادویه جات با مزاج گرم است.

 

ضعف نعوظ: ترک نزدیکی به مدت طولانی موجب ضعف نعوظ و کم شدن میل جنسی می شود. مصرف شیر گاو با عسل، شکر، ماهی تازه، گردو، پیاز، پسته، فندق، گوشت بز، گوشت کبک، حلیم، تخم غاز و مرغابی و ماست در گرم مزاجان موجب تقویت نعوظ و افزایش میل جنسی می شود.

 10 مورد از علل ناتوانی جنسی و مهمترین روشهای پرتوانی جنسی چیست؟

عدم نعوظ: کم خونی ناحیه تناسلی و اختلال در عروق خونرسان به نواحی تناسلی موجب این عارضه می شود . غذاهای تقویت کننده همچون نخود، شلغم، انگور، انجیر، شاهی، پسته، چلغوز (دانه ای آجیلی شبیه به تخمه آفتابگردان با طعم مشابه بادام و پسته)، شیر با خرما و دارچین، ترب، نعنا، شنبلیله، کنگر، چغندر، خشخاش، سیر پخته، چای، ماهی، گوشت بره، گوشت مرغابی و کبک و در نهایت انجام حرکات گرم کننده و سیری شکم می تواند به التیام این مشکل کمک کند.

 

ضعف ناحیه تناسلی: انزال زودرس در نتیجه ضعف این ناحیه است که حمام آب سرد، ایستادن طولانی مدت، نشستن بر روی زمین سرد و ضعف و لاغری بدن از جمله مواردی است که بر این ضعف می افزاید و غذای توصیه شده آن در طب سنتی مصرف نخود آب است.

 

 چگونه بفهمیم نابارور هستیم؟ برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

 

 درمان های طبیعی کاملا در رفع ناتوانی جنسی موثرند. حدود 70 درصد مردان که دارای اختلال نعوظ هستند با روش های طبیعی به سلامت جنسی می رسند.

بهترین روش های طبیعی برای درمان اختلال نعوظ و پرتوانی جنسی در مردان

10 مورد از علل ناتوانی جنسی و مهمترین روشهای پرتوانی جنسی چیست؟

ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ مشکلی است شاید همه مردان در دوره ای از زندگی با آن درگیر شده باشند. برخی مردان نعوظ دارند ولی نمی توانند آن را برای مدت طولانی نگه دارند و بعضی از مردان اصلا قادر به نعوظ نیستند. علت ناتوانی جنسی می تواند فیزیولوژی یا روان شناختی باشد.

 

عوامل خطر ساز برای اختلال نعوظ عبارتند از : چاقی، تمرینات ورزشی بیش از حد کم یا بیش از حد زیاد، سابقه بیماری هایی که جریان خون را تحت تاثیر قرار می دهند، تستوسترون کم، داروهای خاصی که باعث کاهش میل جنسی می شوند، استرس زیاد، مصرف زیاد الکل و سیگار کشیدن و سن بالا.

 

خبر خوب برای شما این است که درمان های طبیعی کاملا در رفع ناتوانی جنسی موثرند. حدود 70 درصد مردان که دارای اختلال نعوظ هستند با روش های طبیعی به سلامت جنسی می رسند.

 10 مورد از علل ناتوانی جنسی و مهمترین روشهای پرتوانی جنسی چیست؟

موثر ترین روش های طبیعی برای درمان ناتوانی جنسی و اختلال نعوظ عبارتند از رژیم غذایی ضد ا لتهاب، ورزش بیشتر، استفاده از روغن های اسانس و سایر مکمل ها، کنترل استرس.

 بر اساس مطالعا انجام شده میزان شیوع ناتوانی جنسی در مردان 40-70 ساله حدود 52 درصد و بین مردان 18-60 ساله حدود 30 درصد است. تقریبا نیمی از مردان بالای 40 سال علایم اختلال نعوظ را تجربه می کنند.

 

علایم اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی عبارتند از

 10 مورد از علل ناتوانی جنسی و مهمترین روشهای پرتوانی جنسی چیست؟

ناتوانی در داشتن یا حفظ نعوظ

 کاهش میل جنسی

 مشکلات انزال طبیعی

 مشکل داشتن ارگاسم

 نعوظ دردناک یا احساس درد در زمان رابطه جنسی

 

5 درمان طبیعی برای اختلال نعوظ و پرتوانی جنسی

 رژیم غذایی بهبود دهنده میل جنسی

چاقی، کمبود مواد مغذی و مصرف خوراکی ای التهابی می توانند باعث بروز ناتوانی جنسی شوند.  خوراکی هایی که در ادامه معرفی میکنند می توانند با بهبود گردش خون باعث سلامت بهتر قلب و مغز و در نتیجه عملکرد جنسی شوند.

 رژیم غذایی با فیبر بالا : خوراکی های سرشار از فیبر مانند آجیل ها، دانه ها ، میوه و سبزیجات از هورمون های بدن حمایت کرده و بدن را سم زدایی نموده و به بهبود عملکرد جنسی کمک می کنند.

 خوراکی های غنی از ویتامین E : جوانه گندم و سبزیجات برگدار به بهبود جریان خون کمک می کنند.

 خوراکی های غنی از روی : دانه کدو تنبل، دانه آفتابگردان، دانه چیا، گوشت گاو، گوشت گوسفند و اسفناج منابع خوب روی هستند که باعث بهبود تستوسترون در بدن می شوند.

 آجیل ها و دانه ها : دانه کنجد و شاهی هر دو بهبود دهنده میل جنسی هستند بنابراین می توانید هر روز از آن ها استفاده کنید.

 آجیل برزیلی : این آجیل غنی از سلنیم است که نقش مهمی در حفظ سلامت سطح سالم تستوسترون دارد.

 مواد غذایی که علایم ناتوانی جنسی را بدتر کرده و باعث افزایش استرس و اضطراب و التهاب روده ای می شوند که مانع از جذب مواد مغذی در بدن می شوند

 

 روغن های گیاهی تصفیه شده : باعث افزایش التهاب شده و می توانند علت اصلی ناتوانی جنسی را بدتر کنند.

10 مورد از علل ناتوانی جنسی و مهمترین روشهای پرتوانی جنسی چیست؟

 چربی های ترانس : روغن های هیدروژنه موجود در سرخ کردنی ها و فست فود ها باعث افزایش التهاب و در نتیجه ناتوانی جنسی می شوند.

 کافئین بیش از حد : مصرف بیش از حد کافئین می تواند بر عملکرد جنسی تاثیر بگذارد.

 الکل : مصرف الکر می تواند باعث ایجاد خستگی، اضطراب یا افسردگی و عدم تعادل هورمونی شود.

 

 مکمل های بهبود دهنده عملکرد جنسی

10 مورد از علل ناتوانی جنسی و مهمترین روشهای پرتوانی جنسی چیست؟

جنسینگ قرمز : جنسینگ قرمزمعمولا به طور سنتی برای بهبود سلامت کلی بدن تجویز می شود ولی مطالعات نشان داده اند که باعث کاهش اختلال نعوظ می شود و اثرات هورمونی مشابه تستوسترون در بدن دارد و باعث آرام سازی عضلات صاف می شود.

 ال-آرژنین L-arginine  - به مقدار 120 میلی گرم دو بار در روز – باعث بهبود جریان خون می شود.

 DHEA  به مقدار 25تا50 میلی گرم در روز – به بهبود سطح تستوسترون بدن کمک می کند.

 ریشه ماکا – 500 میلی گرم 3 بار در روز – تحقیقات نشان داده اند که مصرف ریشه ماکا باعث افزایش میل جنسی و تعادل هورمونی می شود.

 نیاسین – 250 میلی گرم 3 بار در روز – ویتامین B3 یا نیاسین به بهبود جریان خون و انرژی کمک می کند.

 روغن های ضروری برای اختلال نعوظ  و ناتوانی جنسی

روغن های اسانس که می توانند باعث بهبود جریان خون و میل جنسی شوند عبارتند از :

 چوب صندل

 گل سرخ

 یلانگ یلانگ

 این روغن های ضروری نه تنها بر تقویت میل جنسی اثرگذار هستند بلکه درمان هایی طبیعی برای ناتوانی جنسی هستند و بوی خیلی خوبی هم دارند. می توانید آن ها را بو بکشید یا به همراه یک روغن حامل مثل روغن نارگیل روی پا و شکمتان ماساژ دهید یا به موهایتان بزنید.

 این روغن ها باعث بهبود خلق و خو و آرامش ذهنی شما هم می شوند.

 

در رابطه با وازکتومی و ناباروری در مردان بیشتر بدانید.

 

ورزش منظم روزانه

10 مورد از علل ناتوانی جنسی و مهمترین روشهای پرتوانی جنسی چیست؟

ورزش هایی که هورمون رشد را افزایش می دهند مثل تمرین با وزنه و تمرینات با شدت بالا م یتوانند به مقدار بسیار زیاد گردش خون را بهبود دهند و به کاهش استرس کمک کنند در نتیجه در کاهش ناتوانی جنسی مفیدند. همچنین ورزش یک راه عالی برای مدیریت استرس، افزایش سلامت روانی و جلوگیری از چاقی است.

 

مدیریت استرس و استراحت

استرس فیزیکی و عاطفی چه ورزش بیش از حد باشد چه کم خوابی یا استرس های محل کار و برنامه شروغ روزانه باعث  افزایش ترشح هورمون های استرس یعنی کورتیزول و آدرنالین در بدن می شوند. استرس میل به رابطه جنسی را کاهش می دهد و با افزایش التهاب بدن روی جریان خون اثر منفی بگذارد.

 10 مورد از علل ناتوانی جنسی و مهمترین روشهای پرتوانی جنسی چیست؟

سایر عوامل که بدن را تحت استرس قرار می دهند عبارتند از مصرف مواد مخدر و روان گردان، کشیدن سیگار، افسردگی، اضطراب و اعتماد به نفس پایین. نیکوتین منجر به منقبض شدن عروق خونی می شود که تاثیر منفی بر سلامت جنسی دارد. سایر موانع روحی/عاطفی  می تواند باعث کاهش میل جنسی و کاهش تستوسترون شود.

 

 راه ها مختلف برای کمک به مدیریت استرس عبارتند از:

 کاهش مصرف الکل

 ترک سیگار و نیکوتین

 خواب منظم شبانه 7-9 ساعت

 اختصاص دادن زمانی در روز برای استراحت، دعا، مدیتیشن و یا حتی چرت زدن

 صرف زمانی بیشتر برای تفریح خارج از منزل

 ورزش

 مشارکت در فعالیتهای اجتماعی مانند ورزش های تیمی، گروه های داوطلب و غیره.

جهت اطلاع از زمینه های مختلف فعالیت متخصصین کلیه اینجا را کلیک کنید.